Initiere in Schi de Tura la Vladeasa

Duminica, 12 Martie, Radu Vidra a organizat o ieșire la schi de tură, destinata preponderent începătorilor, dar nu numai, în zona Cabanei Vladeasa. Plecarea a fost la ora 8 din Cluj-Napoca și au participat 6 persoane.
În jurul orei 10 eram sub Cabana Vladeasa, ne pregătim ușor sa punem pieile de focă pe schiuri, nerăbdători să vedem cum e zapada mai sus. A fost o zi superba, cu mult soare și destul de cald incat sa urcam doar în bluza de corp. Urcăm pe langa refugiul Salvamont si ținem marginea pădurii, pana in zona “balconul 4”, de unde ne pregatim sa facem o coborare spre valcelul din stanga noastra. În tot acest timp Radu a rămas mai în spate cu incepatorii, explicandu-le cum sa urce eficient.
Dupa prima coborare, ne împărțim în două grupuri, unul urma sa urce si sa schieze din zona numita “la primavara”, iar celălalt grup a rămas lângă marginea pădurii, mai sus de cabana.
Zapada a fost în condiții bune, avea bază solidă și un strat proaspăt de pulvar. Facem cateva coborari si ne regrupam mai sus de cabana pentru ultima tură până la masini.
Conform cu datele înregistrate de ceas, avem o diferenta de nivel de 1091m, pe o distanta de 9.45km. A fost o zi perfecta de schi în apropierea Clujului.