Circuit Piatra Secuiului și Grota Studenților cu tineretul
Într-o zi însorită de duminică (19 octombrie 2025) ne-am strâns 17 tineri ca să admirăm venirea toamnei în peisajul munților Trascău. Punctul de plecare a fost centrul satului Rimetea, unde am lăsat mașinile și ne-am pregătit pentru drumeția noastră.
Am fost întâmpinați de un frig ce i-a convins pe majoritatea participanților mai friguroși să îmbrace niște straturi groase de haine. Nu am stat foarte mult la taclale și am pornit pe traseul marcat cu cruce albastră către Piatra Secuiului. Ne-am încălzit destul de bine la urcare, am urcat pe pietriș și pe bolovani până în șa, unde am făcut o pauză de regrupare. A fost un moment perfect pentru împărțit dulciuri, glume și pentru o scurtă sesiune de poze.
După ce ne-am tras puțin sufletul, am făcut ultima urcare domoală până în vârful Pietrei Secuiului. S-a deschis o panoramă superbă, cu un contrast de culori arămii și stânci albe.
Ne-am pornit ușor spre următorul obiectiv: Grota Studenților. Am urmat același marcaj spre sud, schimbând direcția pe traseul triunghi roșu la finalizarea coborârii. Am avut parte de o coborâre ușor solicitantă și alunecoasă pe alocuri, dar soarele și peisajul au compensat efortul depus. Ultima urcare a fost făcută la pas alert, cu mult entuziasm, pentru că urma să luăm masa.
La întoarcerea spre Rimetea ne-am destins cu priveliștea spre munți și spre sat, ne-am oprit la multe sesiuni de poze și am râs cu voie bună. Am rămas cu niște amintiri frumoase, prieteni noi și idei pentru următoarele drumeții.
Traseul a fost parcurs în 5 ore, pe o distanță de 8 km, cu 800 m diferență de nivel pozitivă.